Termin putovanja:
13.04. – 23.04.2024
Trajanje putovanja:
11 dana / 10 noćenja
Cijena:
od 2.145€ (16.161,50kn) + zrakoplovne pristojbe

UZBEKISTAN

Tashkent – Samarkand – Shakhrisabz – Bukhara – Khiva – Urgench


Program putovanja

Sastanak putnika u zračnoj luci Franjo Tuđman (kod šaltera informacija na odlaznom terminalu) dva sata prije leta. Prijava na let TK1054 (Turkish Airlines) za Istanbul koji je na rasporedu u 08:50h. Let traje 2:10h. Obrok tijekom leta. Dolazak u Istanbul predviđen je u 12:00h (prema lokalnom vremenu). Nastavak leta na liniji TK370 kompanije Turkish Airlines za Tashkent koji je na rasporedu u 18:25h.
Dolazak u Tashkent predviđen je u 00:55h. Let traje 4:30h. Nakon graničnih formalnosti i preuzimanja prtljage sljedi transfer do hotela. Rani check in uključen je u cijenu. Doručak. Slobodno za odmor od puta do ranih poslijepodnevnih sati kada odlazimo na poludnevni razgled glavnog grada Uzbekistana. Posjetit ćemo državni muzej primijenjene umjetnosti koji sadrži više od 4000 izložaka o dekorativnoj umjetnosti Uzbekistana  uključujući rezbarenje drva, keramiku, reljef, nakit, vez itd. Nakon posjeta muzeju odlazimo u sam centar grada. Nakon proglašenja neovisnosti Uzbekistana u rujnu 1991., "Lenjinov trg" je 1992. godine preimenovan u "Mustaqillik Maydoni", što u prijevodu znači "Trg neovisnosti". Spomenik Lenjinu je demontiran, a na njegovom mjestu podignut je spomenik neovisnosti Uzbekistana, u obliku globusa. Trg je 1994. preimenovan u Trg Amira Timura, a na njemu je postavljen Timurov kip. U blizini se nalazi i Muzej Amira Timura, izgrađen 1996. godine. Posjetit ćemo i taškentski metro u kojem je svaka stanica umjetničko djelo i ima svoje jedinstvene arhitektonske značajke: mramor, granit, staklo, dekorativna keramika, rezbareni alabaster itd. Rasvjeta je također zanimljiva i nevjerojatna: na nekim stanicama stvara atmosferu plesne dvorane, na drugima se čini kao da ste u tajanstvenim katakombama. Svaka je posebna i interesantna. Odlazak na večeru u lokalni restoran i noćenje u hotelu.
Doručak. Odjava iz hotela. Nakon odjave krećemo prema Samarkandu. Prvi lokalitet na današnjem putu je Afrasiyab. To je arheološko nalazište u sjevernom Samarkandu koje je bilo naseljeno od 500. godine prije Krista pa sve do mongolske invazije u 13. stoljeću. Danas je to brdo koje se nalazi na periferiji grada. Iskapanja su otkrila danas poznate freske Afrasiyaba izložene u muzeju u Samarkandu, koji se nalazi u blizini samog nalazišta. Posjetit ćemo i grobnicu proroka Daniela - pet kupola koje krase dugačku strukturu koja drži 18 metara dug sarkofag, u kojem se navodno nalaze ostaci starozavjetnog proroka Daniela, kojeg podjednako poštuju muslimani, židovi i kršćani. Kako legenda kaže, Timur je pokušao osvojiti današnju Siriju, ali nikako nije uspio - očito zato što je Danielovo tijelo sprječavalo njegov uspjeh. Kada je konačno uspio, tvrdi se, da je naredio da se tijelo pokopa u Samarkandu za sreću. Ovo nije jedino mjesto za koje se tvrdi da je Danielovo posljednje počivalište, a najšire prihvaćeno od svih mjesta je Susa u Iranu. Posjetit ćemo danas i selo Konigil koje se nalazi u blizini Samarkanda, a poznato je po tvornici papira "Meros", koju su osnovali poznati majstori braća Mukhtarov. Zahvaljujući njihovim naporima lokalna je tvornica oživjela drevnu tradiciju temeljenu na starim tehnologijama Samarkanda. Prijava u hotel, večera u lokalnom restoranu i noćenje u hotelu.
Doručak u hotelu te odlazak na razgled Samarkanda. Danas posjećujemo srce Uzbekistana – Samarkand (“Kamena tvrđava" ili "Stjenoviti grad"). Samarkand je jedan od najstarijih naseljenih gradova u središnjoj Aziji, a nastao je i razvio se zbog svog položaja na Putu svile. Iako nema izravnih dokaza o tome kada je točno Samarkand osnovan, neke teorije govore da je osnovan između VIII i VII stoljeća prije Krista. Grad je zauzeo Aleksandar Veliki 329. godine prije Krista, kada je bio poznat po grčkom imenu Marakanda. Gradom je vladao niz iranskih, perzijskih i turskih naroda sve dok Mongoli pod Džingis-kanom nisu osvojili Samarkand 1220. godine. UNESCO ga je 2021. godine dodao na svoj popis svjetske baštine kao Samarkand – raskrižje kultura. Razgled započinjemo mauzolejem Timura Velikog. Prekrasan portal i zaštitni znak azurne kupole mauzoleja Gur-e-Amir označavaju njegovo posljednje počivalište, zajedno s dva sina i dva unuka. To je iznenađujuće skromna građevina, uglavnom zato što Timur nikada nije očekivao da će ovdje biti pokopan. Timur je izgradio jednostavnu kriptu za sebe u Shakhrisabzu, a ovu je dao sagraditi 1404. za svog unuka Mohammeda Sultana. Ali priča kaže da kada je Timur neočekivano umro od upale pluća u Kazahstanu (tijekom planiranja ekspedicije protiv Kineza) u zimi 1405. godine, prijevoji natrag u Shakhrisabz su bili zatrpani snijegom i on je umjesto toga sahranjen ovdje. Obilazimo i trg Registan, koji je bio srednjovjekovni trgovački centar Samarkanda. Posjetit ćemo i ogromnu Bibi-Khanym džamiju, sjeveroistočno od Registana. Financirana je iz plijena Timurove invazije na Indiju i morala je biti dragulj njegova carstva. Nekada jedna od najvećih džamija u islamskom svijetu, gurnula je suvremene (14. stoljeće) tehnike gradnje do krajnjih granica, toliko da se kupola počela raspadati čak i prije nego što je gradnja završena. Džamija se djelomično srušila u potresu 1897. prije nego što je obnovljena 1970-ih i još brže u godinama nakon nezavisnosti. Također ćemo posjetiti i mauzolej Shah-i-Zinda (‎‎"Živi kralj"), najdirljivije i najomiljenije mjesto u Samarkandu, koje sadrži neke od najljepših pločica u muslimanskom svijetu iz doba Timurida, a potječu iz 14. i 15. stoljeća. Obilazak ćemo završiti Ulugbekovom zvjezdarnicom. Ostaci Ulugbekove zvjezdarnice iz 15. stoljeća jedno su od najvećih arheoloških otkrića 20. stoljeća. Ulugbek je vjerojatno bio poznatiji kao astronom nego kao vladar. Njegov kvadrant od 30 metara, dizajniran za promatranje položaja zvijezda, bio je dio trokatne zvjezdarnice koju je izgradio 1420-ih. Danas je od cijelog kompleksa ostao mali dio, iskopan 1908. godine. Za kraj našeg dana sudjelovat ćemo u tečaju kuhanja nacionalnog jela "Manti" u nacionalnoj uzbekistanskoj kući. Povratak u hotel. Noćenje.
 
Doručak u hotelu. Napuštamo Samarkand i odlazimo u obližnji Shakhrisabz. To je jedan od najljepših i najživopisnijih uzbekistanskih gradova, koji se nalazi 80 km južno od Samarkanda, iza alpskog prijevoja Takhta-Karacha. Kada dođete u ovaj drevni grad, vidjet ćete svu ljepotu ovog velikog zelenog vrta. Shakhrisabz je bio glavni grad drevne države Sogd i nosio je ime Kesh. Bio je poznato središte kulture, trgovine i zanatstva. Godine 329. prije Krista Aleksandar Veliki je osvojio grad i ubrzo se u njemu pojavila helenistička kultura i kult grčkih bogova. Tijekom tisućljeća Shakhrisabz je bio pod vladavinom raznih dinastija, a u 8. stoljeću bio je središte antiarapske i antiislamske pobune. Danas je ovaj divni grad poznatiji zahvaljujući Amiru Timuru (Tamerlanu), koji je rođen u susjednom selu Hodja-Ilgar. Postavši vladar, pretvorio je Shakhrisabz u svoju rezidenciju i naredio izgradnju palače, poznate kao Ak-Saray (Bijela palača). Usput, u to vrijeme Kesh je preimenovan u Shakhrisabz, što na perzijskom znači "Zeleni grad". Nekoliko preostalih impresivnih spomenika iz dinastije Timurida omogućilo je upis starog dijela grada na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Posjet palači Ak-Saray, koja je bila Timurova ljetna palača (“Bijela palača”). Planirana kao najgrandioznija od svih Timurovih građevina, danas je nažalost  sačuvana samo dijelom njegovih gigantskih tornjeva s plavim, bijelim i zlatnim mozaicima. Obilazak nastavljamo posjetom džamiji Kok Gumbaz / kompleks Dorut Tilovat. Džamiju petka sagradio je 1437. Ulugbek u čast svog oca, a njeno ime znači "Plava kupola". Odmah iza džamije nalazi se takozvana “Kuća meditacije”, mauzolej koji  očito nikada nije korišten za ukope. Na istočnom dijelu džamije nalazi se još jedan kompleks nazvan Dorus-Saodat, koji sadrži grobnicu Jehangira, Timurovog najstarijeg i omiljenog sina. Povratak u Samarkand. Noćenje.
Doručak u hotelu. Odjava i polazak prema Bukhari. Zaustavljanje putem u gradu Gijduvan kako bi posjetili radionicu u kojoj se proizvodi poznata keramika. Gijduvan je od davnina bio poznat kao zanatski i trgovački centar, a njihova jedinstvena keramika poseban je ponos grada. Posjetit ćemo i Sitorai Mokhi-Khosa – ljetnu rezidenciju posljednjeg emira Buhare. Na kojoj su radili arhitekti školovani u Rusiji i uspjeli su u svom stvaralaštvu spojiti istočnjački i zapadnjački stil. Glavna zgrada palače sastoji se od nekoliko dvorana za prijeme i emirovih privatnih soba. Posebna je bijela dvorana koju je ukrasio poznati majstor Shirin Muradov, a koja je kasnije ovjekovječena u spomeniku postavljenom na području ljetne rezidencije. Osim toga, ljetna palača uključuje sobu za čaj, mali minaret i kuću za goste, bogato optočenu zlatom. Godine 1927., ubrzo nakon pada Buharskog emirata, palača je pretvorena u muzej. Nakon razgleda slijedi prijava u hotel. Večera u lokalnom restoranu. Noćenje.
Doručak u hotelu. Buhara je jedan od najstarijih gradova Uzbekistana, smješten na svetom brežuljku, mjestu gdje su sljedbenici kulta vatre prinosili žrtve u proljeće. Ovaj grad se spominje u svetoj knjizi "Avesto", a pretpostavlja se da je grad Bukhara osnovan u 13. stoljeću prije Krista za vrijeme vladavine Siyavushida koji su došli na vlast 980 godina prije Aleksandra Velikog. Grad je nekoć bio veliko trgovačko središte na Velikom putu svile. Buhara je s više od 140 arhitektonskih spomenika "grad muzej" koji datira u srednji vijek. Sastoji se od uskih ulica, zelenih parkova i vrtova, povijesnih i arhitektonskih spomenika koji pripadaju različitim epohama, a svi se nalaze vrlo blizu jedni drugima. Od svih srednjovjekovnih građevina u Buhari, Samanidski mauzolej je od posebnog interesa. Ovo svjetski poznato arhitektonsko remek-djelo sagrađeno je krajem devetog stoljeća. Mauzolej je podignut kao obiteljska kripta odmah nakon smrti oca Ismaila Samanija. Kasnije su u njoj ukopani i sam Ismail i njegov unuk Hasr. Zanimljivo je napomenuti da je podizanje kripti bilo protivno islamskom zakonu u to vrijeme, jer je islam zabranjivao postavljanje posmrtnih spomenika na grobove muslimanskih vjernika. Posjetit ćemo i Trg Registan koji je u prošlosti bio okružen brojnim spomenicima. Kompleks Bolo-Hauz nalazi se nasuprot tvrđave Ark, a izgrađen je početkom XVIII stoljeća i smatra se mladom građevinom u usporedbi s drugim spomenicima Bukhare. Tvrđava Ark je najstarija građevina u Buhari, koja datira u 5. stoljeće. Od tada su je naseljavali razni narodi sve do invazije Crvene armije 1920. godine. Uglavnom je bilaa poznata kao rezidencija za buharske emire, ali je također bila i dom za mnoge dužnosnike, pjesnike i učenjake. S kraljevskim palačama, vladinim uredima, konjušnicama i knjižnicama utvrda Ark je doista funkcionirala kao grad u gradu. Posjetit ćemo i Trg Pol Kaiyan, Medresu Min-I-Arab, Veliku džamiju itd. Povratak u hotel. Noćenje.
Doručak u hotelu. Odjava. Danas putujemo prema Khivi. Naša ruta ide preko rijeke Amu-Darya i Crvene pustinje. Amu Darya teče kroz Turkmenistan od juga prema sjeveru, prolazi kroz Turkmenabad i označava granicu između Turkmenistana i Uzbekistana. Dolazak u Khivu u poslijepodnevnim satima i smještaj u hotel. Khiva je jedan od najnetaknutijih gradova Puta svile na svijetu, a postala je popularno odmaralište za karavane i trgovce koji su prelazili pustinju. Između 10. i 14. stoljeća bio je to napučen, napredan grad — glavno trgovačko središte na Putu svile. Khiva je u biti muzej na otvorenom. Zapravo, postoji više od 50 povijesnih znamenitosti u njegovom malom Starom gradu. Nije ni čudo da je to prvi grad svjetske baštine UNESCO-a u srednjoj Aziji. Slobodno vrijeme. Večera u lokalnom restoranu i noćenje u hotelu.
Doručak u hotelu. Odlazak na razgled grada – jednog od najfascinantnijih gradova u regiji. Grad je izgrađen u „arapskom stilu“ s bojama od svijetlo plave do tirkizne i gotovo je netaknut od šesnaestog stoljeća. Razgled nekih od najpopznatijih spomenika starog grada - Medresa Mukhammad Amin Khan (XIX. st.) bila je najveća medresa, imala je 125 soba za 250 učenika; Kalta Minor Minaret (XIX. st.) je trebao biti najviši, ali vlasnik minareta je umro kada je bio visok „tek“ 28 metara. Konya Ark je bio rezidencija guvernera između XVII i XIX stoljeća. Tu su bile džamija, vojarna i arsenal. Nastavak razgleda - Medresa Mukhammad Rakhim Khan II sagrađena je 1871. godine zatvorena početkom XX. stoljeća. Danas je povijesni muzej. Mauzolej Pakhlavana Makhmuda (XIX st.), najsvetiji je mauzolej Khive posvećen pjesniku i sufiju. Na njegovom grobu sagrađen je mauzolej s kupolom (XIV. st.), koji je kasnije uništen. Godine 1913. izgrađen je novi kompleks. Naš posjet Khivi završava kompleksom Tash Hovli (Kameni dom). Palača Tash Hovli služila je kao ljetna rezidencija kana Allakulija i potpuno je izgrađena do kraja XIX stoljeća. Po strukturi palača ima 150 soba i tri odvojena dvorišta koja vode u dio za goste, sudnicu i u harem. Uz veliku ljepotu i uređene sobe namijenjene su suprugama i konkubinama vladara. Ukrasi koji se ponavljaju, oslikani stropovi, ploče od majolike i izvrsne rezbarije i prozori s rešetkama čine palaču Tash Hovli draguljem drevne arhitekture. Nakon razgleda odlazimo na majstorski tečaj kuhanja nacionalnog jela Khive – Shivit Oshi. Transfer do zračne luke i let za Taškent. Prijava u hotel. Noćenje.
Doručak. Odlazimo do starog grada, labirinta uskih prašnjavih uličica u kojima se nalaze niske kuće od cigle i blata. Razgled i posjet kompleksu 'Khast-Imam'. Glavna atrakcija Khast Imama nalazi se u središtu trga: mala knjižnica Muyi Mubarak čuva najstariji Kuran na svijetu. Izloženi Osmanov Kuran je umrljan krvlju trećeg kalifa Osmana koji je ubijen dok ga je čitao 655. godine. Posjetit ćemo i medresu Barak Khan – jednu od najboljih škola svoga vremena, a danas je cijeli taj dio poznat po različitim umjetnicima i njihovim rukotvorinama. Nakon obilaska starog grada vozimo se do tržnice Chorsu koja se smatra najljepšom tržnicom u Taškentu. Odlazak do hotela i prijava. Večera u lokalnom restoranu i noćenje/odmor u hotelu do polaska u zračnu luku. Transfer do zračne luke.
Let za Istanbul na liniji TK371 je na rasporedu u 02.35 sati. Dolazak u Istanbul je u 05:50h (let traje 5:15h). Nastavak leta za Zagreb na liniji TK1053 je u 06:55 sati. Predviđeni dolazak u Zagreb je u 08:00 sati (let traje 02:05h).

Cijena

Cijena aranžmana po osobi: 2.195€ (16.538,22kn) + 290€ (2.185,00kn) zrakoplovne pristojbe

Cijena uključuje:
prijevoz zrakoplovom Turkish Airways na relaciji Zagreb – Tashkent - Zagreb (ekonomska klasa), lokalni let Urgench – Tashkent, noćenja prema programu u hotelima 4*/5* na bazi noćenja s doručkom, večere u lokalnim restoranima prema programu, transfere zračna luka – hotel – zračna luka, sve ulaznice i razglede prema programu, pratitelja na putovanju na hrvatskom jeziku, lokalnog vodiča na engleskom jeziku, jamčevinu i troškove organizacije putovanja

Cijena ne uključuje:
zrakoplovne pristojbe (290€ / 2185kn); doplatu za jednokrevetnu sobu (400€ - 3.013,80kn), ulaznice za objekte i razglede koji nisu navedeni programom, napojnice za lokalne vodiče/vozače i nosače prtljage (40€/40USD), putno zdravstveno osiguranje u inozemstvu i osiguranje od otkaza putovanja (na upit)

Osnovne informacije

Termin putovanja:
13.04. – 23.04.2024
Trajanje putovanja:
11 dana / 10 noćenja
Cijena:
od 2.145€ (16.161,50kn) + zrakoplovne pristojbe
Najmanji broj putnika:
12
Vize:
Nije potrebna
Rok za prijavu:
01.02.2024.
Za navedeni aranžman vrijede “Opći uvjeti i uputstva za turističke aranžmane”. Prema zakonskim propisima pridržavamo pravo otkaza putovanja u slučaju da se ne prijavi dovoljan broj putnika potreban za realizaciju programa, pravo izmjene cijene ukoliko dođe do promjene tečaja za više od 1,5 % u odnosu na tečaj na dan izrade programa te ukoliko bi došlo do promjene cijene prijevoznika ili hotelijera. | Preporučamo uplatu putnog osiguranja jedne od osiguravajućih kuća.
Termin putovanja:
13.04. – 23.04.2024
Trajanje putovanja:
11 dana / 10 noćenja
Cijena:
od 2.145€ (16.161,50kn) + zrakoplovne pristojbe
Najmanji broj putnika:
12
Vize:
Nije potrebna
Rok za prijavu:
01.02.2024.
    Copyright © 2024, www.tour-croatia.com, Sva prava pridržana, Opći uvjeti putovanja | Politika privatnosti
    Ova web stranica koristi kolačiće i slične tehnologije kako bi vam pružila najbolje korisničko iskustvo, uključujući personalizaciju oglašavanja i sadržaja. Postavke kolačića možete podesiti u svojem web pregledniku. Klikom na 'Prihvaćam', pristajete na korištenje kolačića.