VELIKA EGIPATSKA TURA

HURGHADA - LUXOR - ESNA - EDFU - KOM OMBO - ASWAN - ABU SIMBEL - CAIRO - SAQARA

Program putovanja

Sastanak putnika u zračnoj luci dva sata prije leta. Let zrakoplovom Turkish Airlinesa na liniji TK1056 za Istanbul u 20.00 sati, s dolaskom u 00.10 sati.

Let TK702 za Hurghadu na rasporedu je u 01:15h sa dolaskom u 02:55h prema lokalnom vremenu. Slijedi transfer do hotela. Prijava u hotel. Noćenje. Doručak. Slobodan dan za odmor i uživanje na plaži na bazi All Inclusivea. Noćenje.

Doručak u hotelu. Nakon doručka slijedi odjava iz hotela i vožnja prema Luxoru. Luxor se smjestio na desnoj obali Nila na području drevne Tebe. Naziv grada potječe od arapske riječi "el – Uqsor", što znači  utvrda. Moderni grad se nalazi između staroegipatskih hramova Karnak i Luksor, dok su odmah s druge strane Nila Tebanske nekropole, mjesto koje je služilo za pokapanje tijekom Starog Egipta, osobito za srednjeg i novog kraljevstva. Po dolasku u Luksor čeka nas ukrcaj na naš brod, smještaj u kabine te ručak. Nakon ručka slijedi kratak odmor prije nego se uputimo u otkrivanje ovog grada-muzeja na otvorenom. Danas ćemo posjetiti hramove Luksor i Karnak. Hram Luksor poznat kao ipet resyt ili "južni harem”, bio je posvećen trijadi Amona, Mut i Konsa, a sagrađen je za vrijeme novog kraljevstva oko 1400. pr. Kr. U njemu se održavao godišnji Festival Opet, prilikom koga se kultna statua paradirala niz Nil do obližnjeg Amonovog hrama u Karnaku kako bi ostala sa svojom suprugom Mut. Tako su Egipćani slavili plodnost i po tome je hram dobio svoje egipatsko ime. Hram Karnak jedan je od najimpresivnijih hramova Egipta i zajedno sa ostatkom luksorkih hramova na popisu UNESCOa od 1979. godine. Taj hram, posvećen bogu Amonu, počeo je graditi faraon Senusret I, a dovršio Ramses II. Karnak je najpoznatiji po hipostilnoj dvorani sa 134 impozantna stupa ukrašenim reljefima koji sežu do visine od 21m, no to je samo mali dio velikih dvorana, obeliska, aleja sfingi i ostalih dragulja koje krije ovaj impresivni hram. Po završetku razgleda - povratak na brod. Večera. Noćenje na brodu.

Danas nas čeka jako rano ustajanje. Za one željne spektakularnih vizura Nila i njegovih obala, veličanstvenih hramova i grobnica doline kraljeva u zoru organiziramo let sa balonom (doplata). Doručak na brodu. Jutro provodimo na zapadnoj obali Nila - u gradu mrtvih. Dolina kraljeva  najpoznatija je po tome što se u njoj nalaze grobnice faraona i plemića, koji su tu pokapani tijekom novog kraljevstva. Ukupno ih je 63 i oslikane su prizorima iz života faraona i egipatske mitologije. Sve grobnice, osim jedne pronadjene su opljačkane. Najpoznatija je svakako Tutankhamonova koju je netaknutu pronašao Howard Carter, davne 1922. godine. Nakon doline kraljeva posjetit ćemo i jedan od najvrijednijih hramova Egipta - hram faraonke 18. dinastije - Hatchepsut te Memnonove kolose - dva velika kamena kipa faraona Amenofisa III iz 14.st.pr.Kr. Posjetit ćemo i radionicu alabastera po kojem je ovaj kraj poznat. Povratak na brod. Ručak. Plovidba. Popodnevni čaj na gornjoj palubi. Danas plovimo prema Esni gdje se nalazi ustava koju ćemo proći (uz moguće čekanje) i nastaviti plovidbu prema Edfu. Večera. Noćenje na brodu.

Nakon doručka krećemo kočijama do hrama Edfu. Hram je sagrađen između 237. i 57. pr.Kr. i najočuvaniji je hram u Egiptu. Izgrađen je u vrijeme Kleopatre VII, zadnje vladarice Egipta, koja je sebe na hramu dala prikazati kao Izidu, a svog sina Cezariona kao Horusa. Svake se godine kip Hator nosio iz Dendere u Edfu tijekom festivala koji bi obilježio njihov “sveti brak”. Povratak kočijama do broda. Ručak na brodu. Nastavak plovidbe prema hramu Kom Ombo. Hram je neobičan po tome što je posvećen dvjema glavnim božanstvima. Božanstvo sjeverne polovice hrama je Horus, drevni egipatski bog neba, lov i rat. Horus je prikazan u mnogim oblicima, ali obično kao čovjek s glavom sokola. Južni dio hrama Kom Ombo posvećen je Sobeku, starom egipatskom bogu plodnosti. Često prikazan kao čovjek s krokodilskom glavom, Sobek se također smatra kreatorom svijeta. Hram je tisućljećima trpio oštećenja od erozije tla uslijed nadiranja Nila, čestih potresa kao i zbog korištenja kamenih blokova za gradnju drugih građevina u okolici. Dio reljefa uklonili su i Kopti koji su hram u prošlosti koristili kao crkvu. Povratak na brod i nastavak plovidbe prema Aswanu. Večera uz zabavni program i animaciju. Noćenje na brodu.

Doručak na brodu. Dan provodimo u Aswanu. Grad koji se nalazi u blizini prvog katarakta Nila na granici Nubije jedan je od trgovačkih, kulturnih i turističkih centara Egipta. Razgled započinjemo posjetom Asuanskoj brani i Jezeru Naser. Gradnja asuanske brane predstavlja jedno od najvećih i najspektakularnijih dostignuća 20. stoljeća. Zbog izgradnje brane i stvaranja jezera Naser prijetila je opasnost potapljanja mnogih vrijednih spomenika, uključujući kompleks u Abu Simbelu. Jezero i brana nastali su između 1958. i 1971. godine. Jezero je dobilo ime po Gamal Abdel Naseru, drugom predsjedniku Egipta, koji je pokrenuo izgradnju brane. Jezero je dugo 550 km, dok je na najširem mjestu široko 35 km. Nastavak razgleda uz posjet drevnom kamenolomu gdje ćemo vidjeti na primjenu nedovršenog obeliska kako su ih drevni egipćani izrađivali. Obelisk je od crvenog granita i dug je 41 metar, iskopan s tri strane. Razlog nedovršavanja vađenja obeliska vjerojatno je sama dimenzija obeliska. Najveći je to obelisk koji su Egipćani pokušali napraviti. Stoljećima napušten i prekriven pijeskom tek je 1922. godine u potpunosti otkriven. Prije ručka posjetit ćemo još i hram Philae, koji je posvećen božici Isis. Ručak i kratki odmor na brodu. U poslijepodnevnim satima jedrimo po Nilu, ovaj puta u Feluccama - tradicionalnim jedrenjacima sa kojih se vidi i Kitchenerov otok na kojem se nalazi botanički vrt, prekrasne vizure prvog katarakta te “Old Cataract” hotel koji je ugostio mnoge poznate osobe uključujući i Agathu Christie koja je i dio svoje “Smrti na Nilu” napisala baš tu. Povratak na brod. Večera. Noćenje na brodu.

Rano ustajanje i polazak prema Abu Simbelu (fakultativno - cca 3:30h vožnje - moguće i zrakoplovom - na upit). Abu Simbel je jedan od simbola Egipta koji se nalazi nedaleko od granice sa Sudanom na obalama jezera Naser. Hramovi su bili izgrađeni još u drevna vremena na samoj južnoj granici egipatskog carstva. Dogradio ih je u XIII. st.pr.Kr. faraon Ramzes II. kao podsjetnik na pobjedu nad Hetitima u legendarnoj bitci kod Kadeša, ali i kao opomenu napadačima s juga. Iako od prije poznati i posjećivani, svjetsku su slavu stekli kad je zbog izgradnje Asuanske brane odlučeno da ih se premjesti kako ne bi bili potopljeni vodama akumulacijskog jezera. Egipatska vlada i UNESCO odlučili su se za rješenje koje su predložili švedski stručnjaci. Hramovi će biti izrezani na blo­kove i premješteni na lokaciju koja se nalazila 200m dalje i 65m iznad stare lokacije. Radovi su povjereni međunarodnom konzorciju od deset izvođača tako da je na gradilištu ponekad bilo angažirano i do 1600 radnika i stručnog osoblja. Na novoj lokaciji izrađena su dva umjetna brda od kamena i betona, dovoljno čvrsta da izdrže težinu hramova. Povratak u Aswan nakon razgleda kompleksa hramova. Ukoliko se ne odlučite za ovaj izlet nakon doručka na brodu, slobodno je vrijeme do odlaska u zračnu luku kako bi se prijavili na domaći let za Cairo – odjava sa broda je u 9h. Po slijetanju u Cairo slijedi transfer do hotela u centru Caira. Po želji grupe odlazak na zajedničku večeru. Noćenje u hotelu.

Doručak u hotelu. Nakon doručka krećemo put Gize, kako bi naš dan započeli posljednjim preostalim drevnim čudom svijeta. Piramide u Gizi spadaju među najpoznatije i najstarije građevine čovječanstva. Najveća i vjerojatno najpoznatija piramida je Keopsova piramida. Blizu nje je i velika Sfinga. Druga po veličini je Kefrenova, a treća i ujedno najmanja je Mikerenova piramda. S izgradnjom piramida istodobno su nastali hramovi, nekropola i naselje za radnike. Smatra se da su služile za zbrinjavanje balzamiranih posmrtnih ostataka faraona koje su se skrivale duboko u unutrašnjosti za svoj zagrobni život. Nakon razgleda cijelog kompleksa upoznat ćemo se i sa papirusom i njegovom proizvodnjom. Slobodno vrijeme za ručak (nije u cijeni). Razgled nastavljamo još dalje u prošlosti. Posjetit Sakaru koja je služila kao nekropola glavnog grada Memfisa. Neki grobovi datiraju u doba prve dinastije, a s obzirom da je veći dio nekropole prekrio pijesak, mnogi od tih objekata su dobro očuvani. No, najvažniji objekt datira iz 3.dinastije, a to je stepenasta piramida faraona Džosera. Uz nju se na ovom području nalazi još 16 piramida različitih stanja očuvanosti. Po završetku razgleda vraćamo se u hotel. Slobodno za večeru. Noćenje u hotelu.

Doručak u hotelu. Nakon hotela odlazimo u razgled novog Egipatskog muzeja (otvorenje predviđeno za “Svibanj 2023. godine”). Muzej sa jednom od najbogatijih svjetskih kolekcija seli se sa trga Tahrir u svoj novi prostor nedaleko od platoa Gize. Ostatak dana provodimo u razgledu Kaira. Uputit ćemo se na jedan od najpoznatijih svjetskih bazara - Khan El Khalili. Sagrađen još u 14.st. kao karavansaraj, danas je taj bazar labirint malih uličica i jedan od najživopisnijih dijelova grada. Tu možete uživati u drevnoj islamskoj arhitekturi, cijenkanju i kupovini, ispijanju kave ili jednostavno promatranju ljudi. Posjetit ćemo još i Islamski Kairo, središnji dio grada, kojim dominira Kairska citadela. Kairska citadela je utvrda koju je od 1176. do 1183. utvrdio Saladin kako bi se zaštitio od križara. Nalazi se na brdu Mokatam pored središta grada s kojeg se pruža sjajan pogled na Kairo, a danas je znameniti kompleks s džamijama i muzejima. Tu se nalazi i džamija Muhameda Ali Paše iz 19.st. ili Alabasterna džamija, simbol Kaira nazvan tako zbog bogatih ukrasa od alabastera i prekrasnih detalja. Vozimo se i pored grada mrtvih, poznata Al Qarafa danas je dom nekoliko stotina tisuća ljudi. Povratak u hotel. Po želji grupe zajednički odlazak na večeru (doplata). Noćenje.

Transfer do zračne luke oko 00:00h. Polazak za Istanbul je na letu TK693 u 03:50h sa dolaskom u 7:10h. Nastavak putovanja za Zagreb na letu TK1053 u 08:15 sati s očekivanim dolaskom u Zagreb u 08:25 sati.

Cijena



Cijena uključuje:
prijevoz zrakoplovom na relaciji Zagreb – Istanbul – Hurghada i Cairo - Istanbul - Zagreb (ekonomska klasa), prijevoz avionom na liniji Aswan - Cairo (ekonomska klasa), 2 noćenja prema programu u hotelu 5*(All Inclusive) u Hurghadi, 4 noćenja na bazi punog pansiona na brodu 5*DeLuxe, 3 noćenja u hotelu 4* na bazi noćenja s doručkom u Cairu, transfere zračna luka – hotel – zračna luka, sve transfere, ulaznice i razglede prema programu, pratitelja na putovanju na hrvatskom jeziku, lokalne vodiče na engleskom jeziku za razglede gradova i hramova, jamčevinu i troškove organizacije putovanja

Cijena ne uključuje:
zrakoplovne pristojbe (360€ / 2.712,42kn); doplatu za jednokrevetnu sobu (760€ / 5.726,22kn), ulaznice za objekte i razglede koji nisu navedeni programom, vizu za Egipat (sa posredovanjem – 35€), fakultativni izlet u Abu Simbel (autobusom – 110€ / 828,80kn) , let balonom iznad doline kraljeva (120€ / 904,14kn), obroke koji nisu navedeni u programu, napojnice za lokalne vodiče i vozače (50 USD na licu mjesta), putno zdravstveno osiguranje u inozemstvu i osiguranje od otkaza putovanja (na upit).

Osnovne informacije

Najmanji broj putnika:
15
Vize:
POTREBNA
Rok za prijavu:
15.09.2023.
Za navedeni aranžman vrijede “Opći uvjeti i uputstva za turističke aranžmane”. Prema zakonskim propisima pridržavamo pravo otkaza putovanja u slučaju da se ne prijavi dovoljan broj putnika potreban za realizaciju programa, pravo izmjene cijene ukoliko dođe do promjene tečaja za više od 1,5 % u odnosu na tečaj na dan izrade programa te ukoliko bi došlo do promjene cijene prijevoznika ili hotelijera. | Preporučamo uplatu putnog osiguranja jedne od osiguravajućih kuća.
Najmanji broj putnika:
15
Vize:
POTREBNA
Rok za prijavu:
15.09.2023.
    Copyright © 2024, www.tour-croatia.com, Sva prava pridržana, Opći uvjeti putovanja | Politika privatnosti
    Ova web stranica koristi kolačiće i slične tehnologije kako bi vam pružila najbolje korisničko iskustvo, uključujući personalizaciju oglašavanja i sadržaja. Postavke kolačića možete podesiti u svojem web pregledniku. Klikom na 'Prihvaćam', pristajete na korištenje kolačića.